Predstavte si, že prídete na úplne neznáme miesto. Tu s vami začne komunikovať úplne neznámy človek, stretávate sa s neznámymi predmetmi a nečakanými situáciami. Všetko nasleduje rýchlo za sebou. Jeden podnet strieda ďalší, nový a ešte silnejší. Zachováte si pokoj? Alebo vás nepoznaná situácia vyvedie z miery, či rovno upadnete do stresu? Ako sa nová skúsenosť bude na vás prejavovať? Koľko potrvá, kým sa dostanete „do pohody“?
Takto by sa dal z pohľadu psa priblížiť štandardizovaný test na hodnotenie psa pred vstupom do výcviku. GDBart (Guide Dog Behavior Assesment Response Test) je krátky, 10 – 15 minútový test. Vykonáva sa v miestnosti, ktorá je pre psa neznáma. Počas testu pes pracuje s človekom, ktorého nepozná. Miestnosť je zariadená zvláštnym spôsobom – pes je počas testu postupne vystavený rôznym novým a neočakávaným podnetom. Presne stanovený protokol určuje, v akom poradí jednotlivé podnety prichádzajú, ako dlho im je pes vystavený a ako majú reagovať ľudia, ktorí test realizujú. Tento spôsob testovania zaručí, že každý pes je testovaný rovnakým spôsobom kdekoľvek na svete. Znižuje sa tak skreslenie hodnotenia nepredvídateľnými vplyvmi, akými môžu byť počasie, dopravný ruch, zvieratá či prítomnosť iných ľudí pri testovaní psa v exteriéri. Pozrite si ako GDBart vyzerá:
GDBart sa odporúča uskutočniť najskôr vo veku 10 mesiacoch, ideálne tesne pred nástupom do výcviku, teda keď má pes 12 – 16 mesiacov. Mal by sa realizovať iba jedenkrát. Jeho prípadné opakovanie totiž bude poskytovať skreslené výsledky, keďže pes už dané situácie zažil. Správna organizácia GDBart-u je však iba prvá polovica úspechu. Tou druhou je jeho správna interpretácia. Výsledky sa zapisujú do hodnotiaceho tlačiva s názvom Behavior Checklist – BCL. Jeho prílohou sú vysvetlivky, avšak bez dostatočných skúseností nie je jednoduché podľa nich BCL vyplniť. Hodnotitelia sú preto vzdelávaní a certifikovaní. Sme hrdí na to, že naša organizácia ako jediná na Slovensku má certifikovaného hodnotiteľa. Certifikácia je zárukou, že rovnaký pes bude rovnako ohodnotený na Slovensku, v USA, alebo v Japonsku. Toto je nesmierne dôležité. Všetky výsledky sa totiž vkladajú do medzinárodnej databázy IWDR (International Working Dog Registry), ktorá na ich základe poskytuje údaje na vylepšovanie kolónií účelového chovu vodiacich psov pri zachovaní genetickej diverzity.
Okrem vylepšovania účelového chovu v celosvetovom meradle však GDBart pomáha aj organizáciám rozhodnúť o vhodnosti zaradenia konkrétneho psa do programu. Test by však nemal by použitý ako jediné kritérium. Rozhodnutie o zaradení by malo zohľadňovať aj informácie o doterajšom vývoji šteňaťa a malo by byť podporené minimálne prechádzkou so psom v rušnom meste na posúdenie úrovne jeho socializácie. Pre cvičiteľa vodiacich psov je záznam z testu psa nápomocný na rýchlejšie „naladenie sa“ na psa, ktorého má trénovať. Test rýchlo odhalí sebavedomie psa v nových situáciách, ukáže, čo rozptyľuje jeho pozornosť a čo ho stresuje. Môžu to byť rôzne povrchy, na ktoré vstupuje, hlasné zvuky, neznámi ľudia, manipulácia s jeho telom či nezvyčajné objekty. Test zároveň odhalí, ako sa pes pri strese toho-ktorého druhu prejavuje: či spomalí až zmrzne, alebo naopak – zrýchli svoje pohyby a stres ho teda skôr aktivuje. Rovnako sa ukáže, ako dlho mu trvá upokojiť sa po odznení stresujúceho podnetu a sústrediť sa na prácu. Toto všetko sú pre cvičiteľa vodiaceho psa základné a dôležité informácie, ktoré vie odsledovať vďaka GDBart-u.
Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.