Daj prednosť pohyblivým prekážkam!



Jedným z nových štandardov pri výcviku vodiaceho psa sa stal aj výcvik dávania prednosti pohyblivým prekážka – PPP tréning. Pre členov International Guide Dog Federation (IGDF) sa tento výcvik stal povinnou súčasťou prípravy vodiaceho psa pre nevidiaceho klienta.

Pri výcviku dávania prednosti pohyblivým prekážkam sa pes učí identifikovať situácie, kedy má pred pohybujúcou sa prekážkou zastať a nechať ju prejsť, namiesto toho, aby ju obchádzal. Ide  o situácie, kedy by obchádzanie pohyblivej prekážky mohlo byť pre klienta nebezpečné. Typickým príkladom je auto vychádzajúce z garáže a pritom križujúce chodník. Pes sa naučí zastať a počkať, kým auto prejde. Cvičia sa aj situácie s detským kočíkom či nákupným vozíkom. Výsledkom tréningu je zvýšená bezpečnosť dvojice, keďže pes sa stretol vo výcviku s týmito situáciami a naučil sa reagovať: dať prednosť prekážke.

Pozor na tiché autá

Veľmi dôležité je však dodať, že zodpovednosť za orientáciu v dopravných situáciách a za rozhodnutia, kedy prechádzať cez cestu, nesie stále nevidiaci klient. Od psa sa nesmie očakávať schopnosť posúdiť rýchlosť a vzdialenosť približujúceho sa auta. Pes je schopný reagovať iba v jednoduchých situáciách, keď sa prekážka približuje menšou rýchlosťou. Tento výcvik má však veľký význam hlavne v čase pribúdajúcich elektrických vozidiel, ktoré práve pri nízkych rýchlostiach nie je počuť. Nevidiaci klient je teda úplne bez šance si také vozidlo všimnúť.

Odskúšaný a overený

Výcvik sa vykonáva prostredníctvom metód pozitívneho posilňovania. Docieli sa tým, že vo výslednom štádiu bude pes dávať na pohyblivé prekážky pozor, ale nebude sa ich báť. Naša organizácia si vytvorila metodiku práce PPP inšpirovanú metodikami organizácií z Fínska a USA. Odrážajú sa v nej potreby a situácie špecifické pre Slovensko, metódy sú však už odskúšané na  mnohých psoch v iných krajinách. Výcvik PPP sme rozdelili do 5 fáz. V počiatočných fázach vsádzame na umelo vytvorené situácie, kde má pes maximálnu šancu správne zareagovať na predstavenú pohybujúcu sa prekážku a tým si vyslúžiť odmenu. Dôležité je, že pri tomto výcviku nemá dávať podnet na správnu reakciu psa psovod – podnetom musí byť samotná prekážka. Neskôr, v reálnych situáciách, musí pes reagovať samostatne na pohybujúcu sa prekážku. Po upevnení dobrých reakcií psa v umelých situáciách sa presúvame na reálne trasy. Tu si cvičitelia navzájom robia figurantov: jeden cvičiteľ ide so psom, ďalší riadi auto, tlačí kočík alebo posúva veľkú nádobu na smeti. Psa tak vystavujeme realistickejším situáciám. Stále však môže cvičiteľ  ovplyvniť, ako sa správa pohyblivá prekážka. V poslednej fáze sa reakcie psa skúšajú a upevňujú v reálnych situáciách – vyhľadávame na výcvik miesta, kde majú vozidlá tendenciu nedať prednosť chodcom.

Práca s PPP nekončí výcvikom psa. Rovnako dôležité ako vycvičený pes je, aby sa nevidiaci klient vedel dobre pohybovať a orientovať v dopravných situáciách. Aby sa naučil, ako mu môže pes – absolvent PPP výcviku – pomôcť. Zároveň však aby poznal limity psa.

Naším cieľom je vytvoriť dobre spolupracujúcu dvojicu človeka a psa, ktorá sa pohybuje bezpečne všade tam, kam sa potrebuje dostať.

Pozrite si video:

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email