Pes už nie je prioritne strážca, ale spoločník



Psy prechádzajú podľa vedcov treťou vlnou domestikácie. Poháňa ju ľudská túžba vlastniť štvornohého miláčika, ktorý je priateľský, pokojný a dobre sa hodí k sedavému spôsobu života.

Loviť, pásť a strážiť

Ešte pár desaťročí dozadu boli psy považované za pracovné zvieratá. Ich úlohou bolo loviť škodce, pásť dobytok a strážiť ľudské obydlia. Až do 90. rokov minulého storočia trávili psy väčšinu času vonku. Svet v časoch pred rozsiahlou urbanizáciou, ako ju poznáme dnes, im poskytoval dostatok priestoru na potulky a objavovanie. V súčasnosti vidia majitelia psov v štvornohom priateľovi predovšetkým spoločníka.

Vývoj domestikácie

Domestikácia psov sa datuje medzi 40 000 a 14 000 rokmi. Prvá vlna domestikácie sa začala, keď žili ľudia ako zberači a často zanechávali potravinový odpad na okraji svojich osád. Vlky, ktoré využili tento predvídateľný, energeticky bohatý zdroj potravy, získali výhodu prežitia a v priebehu pár generácií prítulnosť zvierat k ľuďom nahradila strach a agresiu. Druhá vlna sa začala po priemyselnej revolúcii. Počas tohto obdobia chcela rastúca stredná trieda psy, ktoré reprezentovali dobrý vkus a disponibilný príjem svojich majiteľov. To podnietilo ľudí zo Západu, aby začali chovať psy pre špecifické fyzické vlastnosti, čo nakoniec vytvorilo väčšinu z 200 plemien psov, ktoré dnes uznáva American Kennel Club. Tretia vlna domestikácie sa viac zameriava na prispôsobenie osobnosti psov nášmu modernému svetu.

Čo hovorí veda

Vedci zo švédskej univerzity v Linköpingu zistili, že táto zmena spoločenského postavenia zvýšila psom hladinu hormónu zodpovedného za sociálne väzby. Odborníci dospeli k záveru, že psy vyhľadávajú častejšie kontakt so svojimi majiteľmi vplyvom hormónu oxytocínu. Keď ľudia domestikovali vlky, zostali podľa vedcov tieto zvieratá citlivejšie na oxytocín. Štúdia z roku 2017 skúmala, ako si psy vyvinuli svoju jedinečnú schopnosť spolupracovať s ľuďmi vrátane ich ochoty požiadať o pomoc, keď čelia zložitému problému. Vedci pracovali s predpokladom, že oxytocín je kľúčovým faktorom spomínaného správania, pretože hrá dôležitú úlohu v sociálnych vzťahoch medzi jednotlivcami.

Domestikácia zmenila psie gény

Výskum na 60 zlatých retrieveroch potvrdil, že práve domestikácia zmenila gény, ktoré ovplyvňujú sociálne zručnosti psov. Vlastnosti správania psov aktuálne prechádzajú treťou vlnou domestikácie. Keďže úloha, ktorú tieto zvieratá zohrávajú v našich životoch, sa zmenila z pracovníka na spoločníka, zmenilo sa aj ich správanie aj biológia. Služobné psy sú evolučne najďalej – rôzne výcvikové stratégie ovplyvňujú správanie a kognitívny vývoj psov. Podľa vedcov  sú jedinečne dobre prispôsobené životu v 21. storočí – sú  to vysoko vyškolení profesionáli. Dokážu svojmu majiteľovi pomáhať s úlohami, zostať pokojné a tiché, keď aktívne nepracujú, a majú jedinečnú priateľskú povahu. Do tejto kategórie psov si dovolíme zaradiť aj vodiace psy – rovnako prechádzajú cieleným šľachtením a špeciálnym výcvikom.

Zdroj: vedanadosah.cvtisr.sk

Buďte informovaní

Zadajte váš email a s potešením vám budeme posielať novinky o nás – PsinaNEWS.

Váš email